Sci-Tech

krivo su nas učili

Pet mitova o punjenju i trajnosti baterije mobitela

Pet mitova o punjenju i trajnosti baterije mobitela
Thinkstock

Mnogo je tvrdnji o tome što je dobro ili loše za životni vijek baterije mobitela, ali jesu li sve istinite? Ovo je pet najčešćih zabluda kada je u pitanju trajnost baterije.


1. Baterija treba biti prazna ili gotovo prazna prije punjenja

Ovo vrijedi jedino ako se koriste nikal-kadmijeve baterije čiji kapacitet opada ako se mobiteli prerano ili prečesto pune. Litij-ionske baterije, kakve se koriste u modernim pametnim mobitelima, s time nemaju problema.

2. Korištenje punjača koji niste dobili uz uređaj šteti bateriji

Nema pogrešnog punjača kada su u pitanju moderni pametni telefoni koji se za punjenje koriste USB priključcima. Razlika je isključivo u brzini punjenja jer nemaju svi mobilni uređaji mogućnost brzog punjenja.

3. Novi mobitel potrebno je prvi put maksimalno napuniti

Danas ne, to je bila praksa prije litij-ionskih baterija. Danas svaki korisnik samostalno odlučuje hoće li do kraja napuniti uređaj i pritom ne treba brinuti hoće li odluka utjecati na kapacitet baterije.

4. Često priključivanje i isključivanje mobitela smanjuje životni vijek baterije

Još jedna zabluda. Točno je da životni vijek baterije sadrži određen broj ciklusa punjenja, ali se i jedan ciklus može sastojati od nekoliko pojedinačnih punjenja.  

5. Uvijek napunite mobilni uređaj do maksimuma

Netočno, optimalna razina napunjenosti kreće se između 30 i 70 posto. Za očuvanje baterije bolje je da ga se puni u nekoliko kraćih vremenskih intervala nego uvijek do maksimalnih 100 posto.

 


Reci što misliš!