Košarka, A-1 Liga za prvaka

Zadar pobijedio u Spalladiumu

KK Split - KK Zadar 76-82

Košarkaši Zadra ostvarili su vrijednu pobjedu večeras u 10. kolu lige za prvaka. Pobjedom 76-82 protiv Splita košarkaši Zmage Sagadina  su praktički osigurali plasman među prve tri ekipe A-1 lige i nastup u regionalnoj ligi, dok su šanse Splićana sveli na minimum.

Zadrani su dobro otvorili susret i preko Gečevskog, Macure i Rančića poveli 4-11 u trećoj minuti. Split se nakon toga probudio i šokirao Zadar serijom 15-0 koju je pokrenuo Lucas sa sedam uzastopnih poena, a zaključio Štemberger tricom za 19-11. Seriju Splita prekinuo je Car sa pet uzastopnih poena pa se u drugu četvrtinu ušlo sa rezultatom 23-18.

U drugoj četvrtini Split je poveo i devet razlike nakon ubačaja Shannona u 16. minuti, ali Zadar koševima Cara, Perića i Ružića do poluvremena uspijeva smanjiti na podnošljivih 43-38.

Ključnom se pokazala treća četvrtina u kojoj su Zadrani preko danas najraspoloženijih Gečevskog, Cara i Johnsona serijom 12-2 uspjeli preokrenuti 48-40 vodstvo Splita u svoju korist.

U posljednji period ušlo se minimalnom prednošću Zadra 58-59, a važnu rolu u odvajanju Zadra na malo veću prednost odigrao je Tome Ružić u nizu ubacivši pet poena za vodstvo gostiju 60-65.

Splićani su pokušavali smanjiti, i preko Johnsona i Lucasa priprijetili (65-67), ali Zadar je svaki put našao rješenje u pravom trenutku i odmicao na 4,5 poena prednosti. Veliku ulogu odigrala je i nepreciznost Splićana sa linije slobodnih bacanja. Naime, Split je promašio 6 od 10 bacanja u posljednjih pet minuta.

Važnu tricu pogodio je Car za 71-76 u 39. minuti, i premda je Batina na ulasku u posljednjih 60 sekundi smanjio na 74-77 povratka Splita nije bilo. U seriji slobodnih bacanja bolje su se snašli Zadrani, šutiravši 5 od 6 u zadnjoj minuti pa su na kraju su zasluženo slavili 76-82.

Najefikasniji kod pobjednika bio je Juby Johnsonsa 18 koševa, Gečevski je zabio 17, a Car se zaustavio na 15 koševa uz 5 dodavanja. U redovima Splićana Johnson je zabio 24, Lucas 16, a Grgurević 10.