Košarka, HT Premijer liga

Tko će kome, nego svoj svome: Novačić potopio zadarski ruzinavi brod!

Goran Stanzl/PIXSELL

U 2. kolu HT Premijer lige pred oko tisuću gledatelja u Draženovom domu u najvećem hrvatskom derbiju sastali su se domaća Cibona i Zadar. Na krilima sjajnog Ivana Novačića slavili s domaći uvjerljivo, rezultatom 90-71.

Zadar je u utakmicu ušao vrlo mlako i nakon manje od dvije minute Cibona koševima raspoloženih Vucica (7 poena) i bacanjima Rebeca vodi 9-0! Ipak, gosti se vrlo brzo vraćaju u utakmicu, prvo tricom Allena, a zatim i koševima Farra (2+1). Zadrani se potom vrlo dobrim napadačkim učincima Farra, Allena i Junakovića u potpunosti rezultatski vraćaju te prvi put vode koncem 6. minute (18-19). Cibona ponovo bježi na 26-21, ali do konca prve dionice Fundić (2+1) i Uljarević na isteku vremena izjedančuju na 26-26.

HT Premijer liga, 2. kolo: KK Cibona - KK Zadar HT Premijer liga, 2. kolo: KK Cibona - KK Zadar 90-71

Fundić zabija prvih pet poena Zadrana u drugoj dionici i gosti imaju prednost 28-31, međutim Vucić i Bilinovac vraćaju serijom 5-0 Cibonu u vodstvo 33-31. Zadrani uzvraćaju serijom 7-0 tricama Allena i Sirišćevića i bježe na najvećih +5, 33-38. Tada Gosti počinju sa serijom pogrešakai promašenih bacanja (čak 6 promašaja), te cibosi preko rasploženih Vucića, Repeca i Novačića u jednom u narednim minutama rade seriju 16-4 i odlaze na 47-42. Do kraja poluvremena Zadrani ulazom Palokaja smanjuju na konačnih 47-44.

Kod Cibone izvrsni Vucić s 15 poena i 5 skokova, te Rebec s 12 koševa i 4 asistencije. Zadrane predvode Allen s 12, Junaković s 9, te Fundić s 8 poena.

Početak treće dionice nije nagovještavao ono što će usliejditi za nekoliko minuta. Koševima Farra, Marića (3 bacanja i Allena) Zadar na isteku 22. minute vodi 49-51, a onda je netko ugasio svjetlo. Nazor je u tim trenuicima na parketu bio bez razigravača Junakovića i Uljarevića, a probudio se Novačić, Zadranin u redovima cibosa i domaći u narednim minutama rade seriju 15-0 te odlaze na velikih +13, 64-51 na isteku 25. minute. Tijekom serije Nazor niti jednim potezom nije reagirao kako bi je zaustavio. Do kraja dionice domaći su u nekim trenucima imali i +19, 76-57, a u posljednju dionicu ušlo se s -15, 76-61. Totalni raspad sistema u Nazorovoj momčadi u kojoj je obrana bila kao ementaler, a u napadu bez ideje i preciznosti te uz čak 17 izgubljenih lopti u 30 minuta.

Posljednja dionica bila je samo formalnost jer su se Nazorove trupe u potpunosti raspale, a domaći nisu imali ambiciju do kraja razbiti gostujuću momčad bez želje i bez vizije. Završilo je rezultatom 90-71.

Prvo ime susreta svakako je bio Zadranin u redovima Ciibone, Ivan Novačić, koji je susret završio s 21 poenom, 6 skokova i 3 ukradene lopte. Uz njega istakli su se još Mate Vucić sa 17 koševa i 8 skokova, Matic Rebes s 12 poena i 8 asistencija, Shane Gibson s također 12 poena i 5 asistencija. 10 poena dodao je Marko Ramljak.

Kod Zadrana, koji već drugu službenu utakmicu za redom u drugom poluvremenu ostaju bez goriva, najefikasniji bio je Bryon Allen sa 19 poena, Stefan Fundić je dodao 12, a nervozni Martin Junaković stavio je 11 poena uz 4 asistencije i čak 6 izgubljenih lopti. James Farr je zabio 9 koševa uz 5 skokova.

Ivanov nije igrao zbog ozljede, a Siriščević, Gilbert, Vuković, Uljarević nisu se ni pojavili na utakmici dok su Planinić i Palokaj barem pokazali malo želje.

Nazor i njegov stručni stožer trebaju pod hitno saznati što se s momčadi događa u drugom poluvremenu, tko im i zašto gasi svjetlo, a i preispitati svoje odluke tijekom utakmice. Jer kad ti protivnik napravi seriju 15-0 i praktički riješi utakmicu bez reakcije s klupe, trener se mora zapitati što je učinio da to spriječi. Brod trenutačno izgleda prilično ruzinavo pušta na sve strane te je pred zadarskom strukom puno posla da pokušaju posložiti momčad za sve ono što slijedi. Sezona je mlada i vremena još ima, ali nakon posljednje dvije utakmice, previše je upitnika u zraku.

KK Cibona – KK Zadar   90-71 (26-26, 21-18,29-17, 14-10)

KK Cibona: Rhett, Rebec 12 Bilinovac 7, Sebeckis, Bundović 4, Vucić 17, Novačić 21, Prkačin, Rozić 2, Ljubičić 3, Gibson 12, Ramljak  10

KK Zadar: Uljarević 5, Allen 19, Marić 5, Siriščević 3, Palokaj 3, Vujičić, Vuković, Junaković 11, Farr 9, Fundić 12, Planinić 2, Gilbert 2