Rukomet, EHF Euro 2020

Hrvatska bolja od Srbije uz 15 obrana čudesnog Šege

U posljednjem kolu skupine A Europskog prvenstva rukometna reprezentacija Hrvatske je u ponedjeljak u Grazu protiv Srbije slavila sa 24-21 (8-10).

Utakmica nije imala natjecateljski značaj jer je Hrvatska već osigurala prvo mjesto u skupini i plasman u drugu fazu sa maksimalna dva boda, dok su Srbi nakon dva poraza ispali s EP-a. Unatoč tome, obje su momčadi odigrale u visokom ritmu.

Uz odličnu podršku hrvatskih navijača "kauboji" su dobro krenuli i u 11. minuti su vodili 5-2. No, velike zasluge za to imao je vratar Marin Šego, koji je u tom razdoblju skupio šest obrana.

Srbi su se pribrali i uspjeli su uspostaviti obranu koja je Hrvatskoj zadavala puno problema. U 18. minuti Srbija prvi puta dolazi do izjednačenja (6-6), a u 23. i do prvog vodstva (9-8).  U zadnjih devet minuta Hrvatska nije uspjela postići pogodak i na poluvrijeme se otišlo sa dva gola minusa (8-10).

Srbija je držala prednost i u nastavku, barem do 42. minute. No, onda se ponovio scenario iz utakmica sa Crnom Gorom i Bjelorusijom, Hrvatska je prelomila utakmicu i stigla je do komotne prednosti.

U 42. minuti Srbija je vodila sa 14-12, ali je ponovno zabljesnuo vratar Marin Šego, a na njegove obrane nadovezala su se tri uspješna kontranapada i "kauboji" su stigli do prednosti 17-14, a sedam i pol minuta prije kraja i do 21-15, čime je susret praktično odlučen.

Najbolji igrač utakmice bio je vratar Marin Šego s 15 obrana. Luka Stepančić i Domagoj Duvnjak zabili su po pet golova, dok su Mandić, Cindrić, Horvat i Karačić postigli po tri pogotka.

Kod Srbije najefikasniji su bili Bogdan Radivojević i Lazar Kukić sa po četiri gola.

U drugom susretu u skupini Bjelorusija je u izravnom okršaju za prolaz pobijedila Crnu Goru sa 36-27. Bjelorusija je ovom pobjedom osigurala nastavak natjecanja, ali u drugi krug ide bez bodova.

U drugom krugu, u Beču, Hrvatskoj i Bjelorusiji pridružit će se Španjolska i Njemačka. No, Hrvatska i Španjolska sele u Beč sa po dva boda, dok Njemačka i Bjelorusija kreću s nulom. Posljednja dva suparnika u drugom krugu natjecanja Hrvatska će doznati u utorak, kada su na rasporedu susreti trećeg kola u skupini B, a za ta dva mjesta bore se Austrija, Češka i Sjeverna Makedonija.

HRVATSKA - SRBIJA 24-21

HRVATSKA: Šego, Ašanin; Marić, Duvnjak 5, Hrstić, Stepančić 5, Horvat 3 (2), Šarac, Karačić 3, Musa 1, Mamić, Cindrić 3, Matanović, Mandić 3, Ravnić, Šipić 1.

SRBIJA: Cupara, Ivanišević; Mošić 1, Sretenović 1, Crnoglavac 1, Đukić 1, Pešić 1, Radivojević 4 (1), Kolaković, Nemanja Ilić, Pušica 2, Vanja Ilić 3 (1), Nikolić 3, Kukić 4 (1), Zelenović, Marsenić.

SUCI: Kurtagić, Wetterwik (Šve)

DVORANA: Stadthalle Graz

GLEDATELJA: 5.000